spring sting

ARCHIVED RESULTS

2018

Photo Gallery

 

1. Bend Racing/YogaSlackers  4:40

2. Bones Racing  5:20

3. No Permanent Damage  6:10

4. Northwest Sufferfest Racing  6:11

5. Spotted Kiwis  6:31

6. Snack Attack with 11 year old Hannah Carter and her dad!  (Full course!)  7:12

 

2017

COMING SOON!

2016

Photo Gallery

1 Team Castelli: 4:28 +16 CP
2 Team YogaSlackers: 4:29 +16CP
3 YERT/NW Sufferfest: 4:59 +16 CP
4 Team E: 5:19 +16 CP
5 Cat Beaver: 5:32 +16 CP
6 Stoopid Does: 6:15 +16 CP
7 Stoopid Is: 6:21 +16 CP
8 YERT/Hobbling Heroes: 6:54 +15 CP
9 Snafu 7:21 +14CP
10 Hannah and Dad 6:59 +13 CP
11 Wingit 6:53 +12 CP
12 Clueless Coasties 6:44 +11CP
13 Mad Mel 7:09 +10 CP
14 Station to Station 5:51 +9 CP
15* Cool Breeze 7:03 +16 CP
* Lost passport in whitewater section 

2015

Overall Top 10

* means finished the PRO course!


1  Team YogaSlackers*  4:42
2  Team Castelli*  5:15
3  YERT NW Sufferfest*  5:19
4  Team Stoopid* 5:28
5 Cool Breeze (Steve West)* 5:32
6  The Yahoos*  5:46
7  Missing Links* 5:49
7  Team E*  5:49
9  MPgear.com*  5:59
10  EMS*  6:08

Three and Four Person Co-ed:
1  Team YogaSlackers  (pro course)
2  YERT/NW Sufferfest  (pro course)
3  Team Stoopid  (pro course)
4  The Yahoos   (pro course)
5  Team LOA  (full course)  4:59
6  Team YERT Lupine Racing (fullcourse)  6:25
7  YERT Cobra (full course)  6:58
7  3 friends  7:30
8  Manwich  7:54
9  The Ishes  8:12


Three and Four Open (Full Course):
1  2 docs and 2 jocks (Go pro next time!)  4:20
2  Team Green
3  False Hatchback
4  TOGS​

Two Person:
1  Team Castelli
2  Team E
3  MPGear.com
4  EMS
5  Turning 40 (1st full course)
6  Fawkawi

Solo:

1  Cool Breeze

2  Missing Links

2014

Photo Gallery

1  Team YogaSlackers 18 CP 3hr43min (1st – coed elite)

2  Team E 18 CP 4hr50min (1st 2-person open)

3  NW Sufferfest (aka Beer Necessities) 18 CP 4hr52min (2nd coed elite, qualify for USARA championships)

4  Dart-Nuun Blueberries 18 CP 5hr11min (3rd Coed elite)

5  Darren Steinbach 18 CP 5hr16min (1st SOLO)

6  Cool Breeze 18 CP 6hr15min (1st 3 person open)

7  Team BABS 18 CP 6hr36min (1st ALL FEMALE, 4th Coed elite)

8  Team Wacobson 18 CP 6hr58min (2nd 3 person open)

 

The remaining teams finished the full course – but due to hypothermic conditions exited the river early. These teams are full finishers of the course, with time and CPs noted, but unranked.

Pabst Please Papa  CP 18 5hr55min (out of water at T4)

Team Green CP 18 6hr07min (out of water at T4)

Santa and His special elf CP 17 6hr28min (out of water between T4 and T5, no T5)

High Five CP 13 6hr34min (out of water between T4 and T5)

 

Other Teams:

Team Matt and John – DNF

Kfalls – DNS

Jones Bar – DNS

Treats and Snoozin – DNS

Please reload

             Bend, Oregon       bendracingor@gmail.com       © 2018 by BendRacing.com       Designed by Chelsea Sendgraff

BE OUR FRIENd

Come on. You know you want to.

  • Facebook
  • Instagram
  • Organization Vimeo
  • YouTube - White Circle

thank you 

to our

partners

See Full List